Addlink.se » Ekonomi » Banker i Sverige
Banker i Sverige är grunden för välfärd.
Låna pengar för att låna ut pengar.
 
Bankernas affärsidé är lika enkelt som briljant. Låna upp pengar för att sedan låna ut pengarna. Vinsten ligger i att inlåningen har lägre ränta än för utlåning. Den som behöver låna pengar, ta ett banklån, får betala många gånger högre ränta än vad personen kan få i ränta på sitt lönekonto. Det finns visserligen andra långsiktiga sparformer som ger högre ränta än lönekontot men är ändå förhållandevis låg ränta jämfört med utlåningsräntan.
 
Kritikerna till banksystemet menar, en del av dem, att bankernas verksamhet är improduktiv. Det vill säga skapar inget som är hållbart. Industrin står för det som är produktivt och en tillgång för samhället.
 
Problemet med synsättet är att någon måste finansiera nya företag och finansiera företag som finns. Många etablerade företag behöver kapital för att kunna utveckla sin verksamhet.
 
För privatpersoner är det fördel för näringslivet att vi har möjlighet att låna pengar för att kunna köpa saker. Mer vi köper desto mer tjänar näringslivet. Om näringslivet ökar sina vinster ökar också lönerna och fler arbetstillfällen skapas. Även om det är omöjligt att få en ekonomi att alltid växa, så har ändå samhället utvecklats i rasande fart från boende samhälle till ett högteknologiskt samhälle. En utveckling som inte hade varit möjligt om inte möjligheten fanns att få banklån till investeringar eller till att bygga hus.
 
De flesta av oss skulle aldrig ha råd med eget boende, vare sig hus eller bostadsrätt, om det inte fanns möjlighet att finansiera detta genom bolån.
 
Även om ekonomin går upp och ner har samhället utvecklats till att bli mindre orättvist mellan olika samhällsskick. Även om de allra rikaste är rikare än någonsin har ändå majoritet det bra ekonomiskt ställt. Det är få som är bostadslösa och utan mat, även om man är sjuk eller arbetslös.

Senaste årens utveckling av bankerna har lett till att det finns färre bankkontor. Bankkontoren har ersatts av internetbanker.

Låg ränta
DN hade våren 2009 en intressant artikel om lån och räntor. Enligt artikel är det viktigare att kunna låna pengar snabbt än att få låg ränta. Tillgång till pengar när man behöver dem är det som låntagare i allmänhet prioriterar.
 
Lån med betalningsanmärkning
En annan låneform som växer allt snabbare är lån till personer som har betalningsanmärkning. Tidigare var de helt utan chans till att få lån. Idag finns det banker som satsar på denna låneform, lån med betalningsanmärkning.

Kategorier

Länkar Sort by: PageRank | Hits | Alphabetical



Kategorier
Blogg
Butiker och internetshopping
Datorer
Ekonomi
Försäkringsbolag
Fordon
Hobby
Hus och hem
Husdjur
Internet
Juridik
Kataloger
Mäklare
Mobiltelefon
Musik
Resor
Samarbetspartner
The Directory
LinkJuice
Länk-Lexikon.se
Host
Statistik
Aktiva länkar: 344
Antal kategorier: 16
Under kategorier: 52